Ilgtspēja

Ilgtspējas aspekti SIA “Expansion Capital AIFP” darbā

SIA "Expansion Capital AIFP" stratēģiskais mērķis ir nodrošināt adekvātu investīciju atdevi saviem investoriem Sabiedrības pārvaldītajos alternatīvo ieguldījumu fondos.

Sabiedrības uzdevums ir veikt tādus ieguldījumus, kas atbilst labajai praksei attiecībā uz vides, sociālo un pārvaldības aspektu ievērošanu un tādējādi ir ilgtspējīgi.

Izmantotās definīcijas un jēdzieni

Ilgtspējas faktori ir stāvokļa izmaiņas un notikumi kādam no vides, sociālajiem vai pārvaldības aspektiem, kam ir vai varētu būt ekonomiska ietekme uz sabiedrības investīcijām.

Ilgtspējas riski ir vides, sociālie vai pārvaldības notikumi vai situācijas, kuru iestāšanās gadījumā rastos būtiska negatīva ietekme uz sabiedrības darbību un/vai sabiedrības veikto ieguldījumu vērtību.

ESG ietver vidi (environmental), sociālos aspektus (social) un pārvaldību (governance).

Ilgtspēja un ilgtspējība ir mūsu apdzīvotās vides nodošana nākamajām paaudzēm, nepasliktinot viņu dzīves līmeni un iespējas; ilgtspējība ietver atbildīgu rīcību attiecībā pret vidi, cilvēkiem un uzņēmumu pārvaldību.

Ilgspējas riski

Kaut arī ilgtspējas jeb ESG (vides, sociālie un pārvaldības) kritēriji neveido formālu “Expansion Capital” investīciju stratēģijas daļu, mēs apzināmies sociālo, vides un korporatīvās pārvaldības aspektu pieaugošo nozīmīgumu. Atzīstam ilgtspējas nozīmīgumu un faktiski ņemam vērā ilgtspējas aspektus ieguldījumu veikšanā un uzraudzībā.

Ieguldījumu lēmumu procesā tiek ņemta vērā ieguldījumu lēmumu iespējamā negatīvā ietekme uz ilgtspēju, tas ir, ieguldījumi netiek veikti, ja ieguldījuma saņēmēja saimnieciskā darbība ietver būtiskus ilgtspējas riskus un ir liela šo risku iestāšanās varbūtība vai nozīmīga negatīvā ietekme risku iestāšanās gadījumā.

Vides riski

Investīciju saņēmēji patērē enerģiju un rada atkritumus, uzdevums ir veicināt atbildīgu preču ražošanu un patēriņu, atkritumu samazināšanu, atjaunojamo resursu izmantošanu. Attiecībā uz vides riskiem, fonda pārvaldnieks investīciju lēmumu pieņemšanā labvēlīgāk vērtē ieguldījumus, kuru rezultātā attīstās atjaunojamo energoresursu izmantošana un tiek paredzēti videi labvēlīgi pasākumi (piemēram, attiecībā uz produkta iepakojuma materiāliem).

Sociālās atbildības riski

Investīciju saņēmējiem ne vien jārūpējas par saviem darbiniekiem, bet arī jānodrošina labas nodarbinātības pamatprincipi visā piegādes ķēdē. Potenciālo ieguldījumu izpētē fonda pārvaldnieks pārliecinās, lai fonda ieguldījumu nesaņemtu projekti, kuru darbības nozare vērsta uz cilvēku vājību izmantošanu peļņas gūšanai; tāpat gan ieguldījumu lēmuma pieņemšanas brīdī, gan investīciju uzraudzībā pievēršam uzmanību, lai investīcijas saņēmējs veidotu atbildīgas, godīgas attiecības ar darbiniekiem, klientiem, piegādātājiem un valsti (sociālie riski).

Pārvaldības riski

Investīciju saņēmējiem jādarbojas ētiski, jāievēro godīgas konkurences principi, jāstrādā atbilstoši tiesību aktiem. Korporatīvās pārvaldības risku mazināšanai fonda ieguldījumos paredzēti uzraudzības mehānismi un fonda pārvaldnieka veto tiesības noteiktu, dalībniekus vai kreditorus potenciāli negatīvi ietekmējošu darbību nepieļaušanai.

Ieguldījumu lēmumu pieņemšana

Ieguldījumu lēmumu pieņemšanas procesā, lēmumu izpildē, kontrolē un uzraudzībā, un ilgtspējas risku pārvaldīšanā visi sabiedrības valdes locekļi iesaistās solidāri.

Ilgtspējas riski tiek izvērtēti, izvērtējot potenciālos ieguldījumus jaunās portfeļa sabiedrībās. Sabiedrība izvairās veikt ieguldījumu, ja kādiem no augstākminētajiem ilgtspējas riskiem ir būtiska negatīva ietekme uz potenciālās portfeļa kompānijas pašreizējo vai plānoto darbību.

Ieguldījumu lēmuma pieņemšanas procesa shematisks attēlojums:

1) ieguldījuma priekšlikuma novērtējums attiecībā uz atbilstību fonda stratēģijai un komandītsabiedrības līgumam (atbildīgais - sabiedrības valde kopā)

2) ieguldījuma priekšlikuma finanšu riski un atdeves iespējas (atbildīgais - sabiedrības valde kopā)

3) ESG faktori un to izvērtējums (atbildīgais - par investīciju projekta vadību atbildīgais valdes loceklis)

4) investīciju lēmums (atbildīgais - sabiedrības valde kopā)

Ņemot vērā sabiedrības darbības raksturu, ilgtspējas faktori tiek vērtēti vienlaikus ar citiem būtiskajiem apstākļiem attiecībā uz potenciālo ieguldījumu, taču netiek definēti konkrēti rādītāji, atkarībā no kuriem pieņemami ieguldījumu lēmumi.

Pieņemot ieguldījumu lēmumus, nav ņemta vērā negatīvā ietekme uz ilgtspējas faktoriem.

Ņemot vērā sabiedrības darbības raksturu (iegulda mazos un vidējos komersantos to attīstības agrīnās stadijās), sabiedrība neņem vērā ieguldījumu lēmumu svarīgāko negatīvo ietekmi uz ilgtspējas faktoriem.

Citi ilgtspējas jautājumi

Ņemot vērā sabiedrības darbības raksturu (iegulda mazos un vidējos komersantos to attīstības agrīnās stadijās), sabiedrība nav veikusi ilgtspējas risku būtiskuma novērtējumu, un savā ieguldījumu lēmumu pieņemšanas procesā visus ilgtspējas riskus izvērtē kā vienādi nozīmīgus.

Ņemot vērā sabiedrības izmēru (tikai seši darbinieki), ilgtspējas jomas integrēšana sabiedrības darbībā nav radījusi jaunas darbavietas, mainījusi esošo un nav mainījusi sabiedrības organizatorisko struktūru. Šī paša iemesla dēļ sabiedrība nav pievienojusies atbildīgas uzņēmējdarbības kodeksam vai citiem starptautiski atzītiem uzticamības pārbaužu un ziņošanas standartiem.

Ņemot vērā sabiedrības darbības raksturu (iegulda mazos un vidējos komersantos to attīstības agrīnās stadijās), sabiedrība ilgtspējas riskus ieguldījumu lēmumu pieņemšanas procesā izvērtē vienlaikus ar citiem investīciju riskiem un atsevišķu izvērtējumu neveic.

Sabiedrības finanšu produkti netiek piedāvāti saskaņā ar SFRD 8.pantu vai 9.pantu.

Ilgtspējas riskus savā atalgojuma politikā sabiedrība neiekļauj.

Atklātā informācijas ilgtspējas jomā, dokumenta versija 1.2.

Publicēšanas datums: 28.03.2024.

Aktualizēšanas datums: 04.07.2024.

Partneris